آقابزرگی: اخذ تسهیلات و مبالغ بانکی در شرکت‌های سبدگردان متعارف است
آقابزرگی: اخذ تسهیلات و مبالغ بانکی در شرکت‌های سبدگردان متعارف است

مدیر عامل سبد گردان نیکان در واکنش به خبرساز شدن شرکت‌های سبدگردان بورس بیان کرد: اخذ تسهیلات و مبالغ بانکی در شرکت‌های سبدگردان متعارف است.

رییس هیات مدیره بانک آینده در طی ماه‌های گذشته، سهامدار بزرگ یک شرکت سبدگردان بورسی شده که در اوایل حضور در این بانک، شرکت مذکور یک وام ۴۰ میلیارد تومانی با شرایط خاص از بانک آینده دریافت کرده است. در این راستا با فردین آقابزرگی، مدیر عامل سبد گردان نیکان به گفت‌وگوی کوتاهی پرداختیم که در ادامه به آن می پردازیم؛

ایونا: آیا اخذ وام های کلان زیر نظر سازمان بورس است؟
آقابزرگی گفت: اخذ ۴۰ میلیارد تومان دارای مجوز رسمی در یادداشت های همراه صورت های مالی و عضویت سهام داری آقای سعیدی نوشته شده است.
او در این باره توضیح داد: تسهیلات فوق دارای شماره مجوز از سازمان بورس بوده و براساس شماره مجوز مقداری از سهام آقای بهروز زارع کسر شده و به آقای محمد علی سعیدی اضافه گردیده است.

به گفته وی؛ اگر تخلفی صورت گرفته بود سازمان بورس موظف به جلوگیری از آن باید می شد و اگر مجوزی صادر کرده در راستای چارچوب بحث های انتظامی صورت گرفته است.

مدیر عامل سبد گردان نیکان ادامه داد: منابعی که متمرکز شده روی صندوق های سرمایه گذاری و دارایی های تحت مدیریت شرکت های سبد گردان یا مواردی که برای بانک آینده درست شده دو مقوله متفاوت است.

او تشریح کرد: تسهیلات اغلب شرکت های کارگزاری و اغلب نهادهای مالی از بانک ها که تسهیلات گرفته شده هر چند ساز و کار عمدتا در کارگروه متمرکز است ولی بعضا پیش می آید در رابطه با عملیات مرتبط در نهادهای مالی تسهیلات استفاده می شود. این دو موضوع یک مقدار بیش از اندازه پررنگ شده است، ضمن اینکه در چارچوب موافقت و اخذ مجوز سازمان بورس صورت گرفته است.

آقابزرگی خاطرنشان کرد: از لحاظ تامین مالی و تغییر در مدیریت شرکت ها زیر نظر سازمان بورس است. اگر احیانا مشکلی وجود داشته باشد چنانچه زیر نظر سازمان بورس صورت گرفته محل تخلف شناسایی و یک عملیات نابهنجار نمی شود تلقی کرد.

ایونا: لطفا توضیح دهید آیین نامه انتظامی بانکها در خصوص مدیران واجد شرایط به چه صورت است؟

آقابزرگی در پاسخ به این سوال بیان کرد: اما قسمت هایی که برمی گردد به مدیرانی که واجد شرایط احراز پست و سمت در حوزه بازار سرمایه و در حوزه نظام بازار پول هستند این مسائل صدق می کند.

وی اضافه کرد: اگر نظام بانکی اعلام دارد شخص باید سابقه ده ساله در هیات مدیره بودن را دارا باشد این آیین نامه انتظامی بانکهاست؛ اگر موارد بر خلاف این آیین نامه صورت گیرد مسئولیت آن به عهده بانک مرکزی است. زیرا بانک مرکزی صلاحیت افراد را تعیین می کند.

آقابزرگی در پایان صحبت های خود اظهار داشت: اخذ تسهیلات و مبالغ بانکی در شرکت های سبد گردان متعارف است و تمام بانک ها، شبکه کارگزاری تسهیلات گرفته شده و خلاف واقع تخلف تلقی نمی شود.

معصومه عاروان