روزهای روشن، خداحافظ!
روزهای روشن، خداحافظ!

همه ما متعلق به این خاک و سرزمین هستیم. با هر دلیلی برای رفع و رجوع کردن نداشته‌هایمان به کشورهای بیگانه مهاجرت نکنیم.

به گزارش گروه خبری ایونا Ivna، چندی پیش جوان ۱۸ ساله‌ای به دلیل عدم استطاعت مالی پدر کارمندش به کشور دیگری مهاجرت می‌کند. پس از چند روز جسد این پسر در کوه‌های چالدران ترکیه پیدا می‌شود. پدر این جوان در گفت‌وگو با خبرنگاران گفته بود، به دلیل بدهی و قسط هایش، توانایی برآورده کردن نیازهای مالی فرزندش را نداشته است. پسرش با بهانه زندگی بهتر به کشور دیگری مهاجرت می‌کند تا از رفاه مالی برخوردار شود. اما از بد روزگار، جسد بی‌جانش به منزل باز می‌گردد.

 

محرومیت نسبی عامل مهاجرت جوانان ایرانی

وحید جلال زاده، نماینده دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی ایونا Ivna در خصوص علت مهاجرت جوانان ایرانی به کشورهای بیگانه اظهار کرد: ما با مفهومی در جامعه امروز ایران روبرو هستیم به نام محرومیت نسبی. این به این معناست که هر شخصی با هر توانایی مالی که برخوردار هست، خود را محروم می‌داند. یعنی کسی که از امکانات و منابع مالی مناسبی برخوردار و در جامعه از دیدگاه ما انسان برخورداری محسوب می‌شود، خود را با طبقه بالاتر مقایسه کرده و خود را محروم تلقی می‌کند.

وی افزود: این عنوان و این محرومیت نسبی سبب شده که در برخی جوانان ما این تلقی به وجود بیاید که من می‌توانم این محرومیت نسبی را با مهاجرت به یکی از کشورها جبران کنم.

 

مهاجرت ممنوع نیست

جلال زاده متذکر شد: اولا مهاجرت به هیچ وجه نه شرعا و نه قانونا ممنوع نیست. یعنی بنا بر قانون جمهوری اسلامی اگر شخصی مهاجرت کند به جهت خلاف قانون نبوده و در شرع اسلام نیز اگر از کشوری به کشور دیگر مهاجرت کنند، عمل آنان خلاف شرع نیست. جوان ایرانی زمانی که خود را در محرومیت نسبی می‌بیند، تلقی‌اش این است که اگر به کشور دیگری برود این محرومیت جبران خواهد شد. جالب اینجاست زمانی که مهاجرت می‌کند؛ در کشور دیگر نیز این محرومت را می‌بیند.

وی اذعان کرد: نکته دوم بحث برخی از بروکراسی‌های داخلی ماست. بخشی از جوانان ما از جهت علمی نیازمند توجه و رسیدگی هستند. در دانشگاه‌ها، دستگاه، حوزه‌های علمی و تحقیقاتی با دیوارهای سفت و کوچه‌های بن بست مواجه می‌شوند و از آنجایی که جوان‌اند و تجربه صبر و بردباری‌شان کامل نشده است، لذا گزینه خروج از کشور را برمی‌گزینند.

 

خارجی‌ها تله گذاشته‌اند/ فریب نخورید

این نماینده مجلس بیان کرد: نکته سوم تله‌های خارجی‌ها برای جوانان است. در برخی از همایش‌ها و مسابقات علمی، متاسفانه در کشورهای مقصد برای نخبگان تور پهن می‌کنند و نخبگان علمی را با دادن قول‌های رفاهی و دادن منزل، پول، ماشین و حقوق آنچنانی تور می‌کنند.

جلال‌زاده درباره پیشنهاد رفع محرومیت نسبی به خبرنگار ایونا Ivna گفت: با فرهنگ‌سازی رسانه‌ها و مساجد و منابر گروه‌های مرجع می‌توان این مسأله را مرتفع کرد. افرادی که در کشور به عنوان سلبریتی هستند و برای تولد فرزندشان به کشورهای بیگانه می‌روند. پس چه طور یک جوانی که در ابتدای راه است، برای پیشرفتش در ایران بماند؟ گروه‌های مرجع و رسانه‌ها نقش بسیار مهمی در جا انداختن محرومیت نسبی دارند.

وی در ادامه افزود: دستگاه‌ها باید تا آن‌جا که می‌تواند، بروکراسی حاکم بر دستگاه‌ها در برخورد با جوانان را کاهش دهند تا جوانان در برخورد با آن‌ها احساس راحتی و آرامش کنند.

 

خود را به کشورهای بیگانه عرضه نکنید

وی در پایان گفت: دانشگاه‌ها و جوانان مراقب باشند و خود را به کشورهای بیگانه عرضه نکنند. چراکه همه ما متعلق به این خاک و سرزمین هستیم. اگر کم یا زیاد داریم؛ اگر مشکلی داریم، همه در آن شریک هستیم و باید دست به دست هم دهیم تا مشکلات را برطرف کنیم. به حول قوه الهی، جوانان بی‌شماری در سطوح مختلف برای کشور خدمت می‌کنند. درصد جوانانی که گزینه خارج از کشور را برمی‌گزینند خیلی زیاد نیست؛ البته همان درصد کم برای جمهوری اسلامی عدد بزرگی است.

 

آرزوهایم را زندگی خواهم کرد

جوان است و کله‌اش باد دارد. رویای ثروتمند شدن را در خلوتش پرورش می‌دهد. می‌خواهد سری در سرها دربیاورد و نامش زبان‌زد خاص و عام شود. کاریزماتیک باشد و همه جا حرف او را بزنند. به جایگاهی برسد تا افراد مهم برای دیدن و وقت گذراندن با او از منشی دفترش وقت بگیرند. تازگی‌ها در همایش علمی‌ای که در یک کشور اروپایی شرکت کرده بود، پیشنهاد کاری خوبی به او داده شده بود. یک سمت مدیریتی در یکی از شرکت‌های بزرگ بین‌المللی با کلی مزایا. خونه بزرگ با دید ۳۶۰ درجه، ماشین لوکس گران قیمت، سفرهای تفریحی، حقوق چند صد هزار دلاری. به نظر عالی می‌آید. حالا که تمام آرزوهای بزرگ و کوچکش در قالب یک پکیج طلایی به دستش رسیده است. برای چه آن را از دست بدهد، وقتی که می‌تواند با خرید یک بلیط به آن سوی مرزها برود و به جای حسرت خوردن تمام آرزوهایش را زندگی کند؟

 

خبرنگار: نسترن شاکر