شکوری: توکیو علاقه‌مند به تجارت با ایران است
شکوری: توکیو علاقه‌مند به تجارت با ایران است

رئیس کمیته مشترک ایران و ژاپن لازمه تجارت و همکاری توکیو با ایران را مثبت شدن نتیجه مذاکرات در وین دانست.

بهرام شکوری، رئیس کمیته مشترک ایران و ژاپن در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایونا در خصوص سند همکاری تجاری ایران و ژاپن گفت: اخیرا «جترو» سازمان تجارت خارجی ژاپن یک توافق نامه و سند همکاری را با ایران آماده کرده که علاقه مند است بتواند با برگزاری جلسات B2B با فعالان بخش های مختلف اقتصادی در ژاپن و فعالان اقتصادی متناظر در ایران ارتباط برقرار کند.

وی تشریح کرد: کمیته مشترک ایران و ژاپن و اتاق بازرگانی از سند همکاری تجاری استقبال کردند تا مشارکت کنند بلکه فضا برای گسترش مناسبات تجاری فراهم شود.

شکوری یادآور شد: به واسطه تحریم ها عملا صادرات نفت ما به ژاپن قطع شده و صادرات غیرنفتی هم تقریبا به صفر رسیده است.

او معتقد است؛ لازمه شروع و توسعه مناسب با این همکاری متقابل پذیرفتن توافق نامه فوق بود که دوستان در این مقطع زمانی پیش بینی کردند، مذاکرات وین به یک نتیجه مثبت خواهد رسید. بنابراین علاقه مند هستیم بستر را راه اندازی کنیم و از زمان استفاده لازم را داشته باشیم.

این مقام مسئول در ادامه صحبت های خود به علاقه مندی کره جنوبی در آزاد سازی پول های بلوکه شده اشاره داشت و بیان کرد: در دولت قبل که مشکل واکسن را داشتیم توصیه کردیم از این منابع استفاده شود تا واکسن وارد شود که با همت دولت جدید مشکل واکسن برطرف شد.

به گفته شکوری؛ با توجه به نیاز کشور در تجهیزات و ماشین آلات در حوزه های مختلف خصوصا در حوزه معدن و صنایع معدنی که با ژاپن در ارتباط هستیم و سایر تجهیزات و فناوری های جدید؛ توصیه کردیم اگر ژاپنی ها مشکل انتقال پول را دارند این پول در غالب تجهیزات و ماشین آلات به کشور وارد شود تا آزاد سازی پول های بلوکه شده را داشته باشیم.

وی در پایان اظهار داشت: آزادسازی پول های بلوکه شده باعث توسعه بخش های اقتصادی کشور می شود و اشتغال رونق می گیرد و به تبع آن ارز آوری برای کشور ایجاد خواهد شد.

معصومه عاروان