محمودزاده: سازمان منابع طبیعی نیروی انسانی ندارد/ دولت اجازه استخدام بدهد
محمودزاده: سازمان منابع طبیعی نیروی انسانی ندارد/ دولت اجازه استخدام بدهد

نماینده دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی گفت: پرسنل مورد نیاز برای سازمان محیط زیست فراهم نشده است. همین حالا نیز سازمان منابع طبیعی غرب کشور، نیروهایشان با یک چهارم ظرفیت کار می‌کنند.

جلال محمود زاده، نماینده دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی ایونا در خصوص آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس اظهار کرد: یکی از دلایلی که آتش‌سوزی مهار نمی‌شود، عدم وجود امکانات است. متاسفانه سازمان محیط زیست و سازمان منابع طبیعی امکانات لازم را جهت اطفاء حریق در شرایط اضطراری ندارند. مردم نیز امکاناتی در اختیار ندارند تا کاری برای مرتفع کردن این مسأله انجام دهند.

وی گفت: سال‌هاست که در شمال، جنگل‌های هیرکانی و جنگل‌های زاگرس این نوع مشکلات برای منابع طبیعی که سرمایه‌های ملی‌ هستند ایجاد می‌شود.

محمودزاده اذعان کرد: به عقیده من رخ داد این مسائل به دلیل کم کاری و عدم توجه مسئولان به جنگل‌ها و عدم تامین امکانات است. در صورتی که در قسمت‌های مختلف هزینه‌های بسیاری صرف می‌شود. آیا واقعا نمی‌شود امکاناتی برای جنگل‌ها فراهم کنیم که در زمان وقوع حادثه بتوانیم جلوی گسترش آتش را بگیریم؟

وی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلاتی که چندین سال است با آن روبرو هستیم و باعث گسترش آتش‌سوزی در فصل تابستان می‌شود، عدم رسیدگی سازمان منابع طبیعی و محیط زیست استان‌ها در تامین امکانات است. از طرفی پرسنل مورد نیاز برای سازمان محیط زیست فراهم نشده است. همین حالا نیز سازمان منابع طبیعی غرب کشور و شهرهایی که جنگل‌های زاگرس در آن‌جا وجود دارد، نیروهایشان با یک چهارم ظرفیت کار می‌کنند. یعنی سه چهارم پست سازمانی آن‌ها خالی است. دولت باید اجازه استخدام نیروهای بیشتری به سازمان محیط زیست بدهد که در شرایط اضطراری بتوانند به موقع جنگل‌هایی را که دچار حریق شده‌اند را مهار کنند و از مردم محلی نیز استفاده شود. متاسفانه از نظر پرسنلی و هم از نظر امکانات زیرساختی مشکلاتی وجود دارد و دلیلش این است که تابه حال این موضوع برای سیستم، دولت، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان محیط زیست جدی نبوده تا اعتباری برای تامین امکانات حریق تخصیص دهند.

محمودزاده گفت: براساس آماری که داریم، سه چهارم پست‌های سازمانی منابع طبیعی که باید با ۳۰ تا ۴۰ نیرو مدیریت شود با ۱۰ نفر مدیریت می‌شود. همین امر باعث شده پرسنل مورد نیاز برای پیگیری این موضوع را نداشته باشند. و از نظر امکانات کوچک‌ترین تجهیزات اطفاء حریق، حتی بیل و کلنگ ندارند. دلیلش این است که مسئولان امر این مسئله را جدی نگرفته‌اند و برای آن‌ها در اولویت اول قرار ندارد. درصورتی که منابع طبیعی و جنگل‌های ما در مناطق زاگرس، جنگل‌ها هیرکانی و جنگل‌های شمال ذخایری هستند که ما باید برای نسل‌های آینده حفظ کنیم. درحالی که مجلس تا به حال چندین قانون پیشرفته برای حفظ جنگل‌ها داشته است.

وی در ادامه افزود: در جلسه‌ای که چند روز گذشته با وزیر جهاد کشاورزی صورت گرفت، اهمیت موضوع را قید کردیم و آن‌ها نیز تلاش خود را می‌کنند؛ اما متاسفانه امکانات لازم را در دست ندارند.

محمودزاده در پایان گفت: برای اینکه این موضوع تکرار نشود بایستی بودجه مورد نیاز برای تامین امکانات منابع طبیعی تامین شود تا بتوانند جلوی آتش‌شوزی را در سال‌های آینده بگیرند. لازم به ذکر است که در جلسه یاد شده نیز ما تذکرات لازم را به وزارت جهاد کشاورزی داده‌ایم.

 

خبرنگار: نسترن شاکر