بهداشت کودکان

در حال حاضر بسیاری از مردم از انواع تشک‌های شرکتی برای روی تختخواب خود استفاده می‌کنند و در بسیاری موارد شستشوی این تشک‌ها کاری بسیار دشوار است. با توجه به اینکه طی شبانه روز حداقل یک سوم زمان خود را روی این تشک ها می گذرانیم بی شک نظافت آنها نقش قابل توجهی در بهداشت و سلامت افراد خواهد داشت.

دانشمندان مدت‌هاست که دریافته‌اند تجربیاتی که در دوران نوزادی و کودکی دارید، نقش مهمی در شکل‌دهی و بلوغ مغز و نحوه رفتار شما در بزرگسالی دارد. اما بدست آوردن دلایل این موضوع کمی دشوار بوده است.

از کودکان انتظار می رود که غذاهای جامد و مایع را به راحتی از دهان به گلو، از گلو تا مری، از مری تا معده بدون مشکل ببلعند. اگر در ابن روند اختلالی به وجود آید یعنی کودکان دچار مشکلات بلع هستند.

حساسیت غذایی در كودكان عارضه‌ای است كه به گفته كارشناسان طی 20 سال اخیر به دلیل تنوع غذاهای صنعتی، دو برابر شده است.

تابستان و هوای گرم، فکر آب تنی را در ذهن هر کودکی ایجاد می‌کند، ولی متاسفانه رطوبت و گرما باعث ایجاد بیماری‌های عفونی مسری و پوستی می‌شود

نوجوانی دوره ای از رشد است که با بلوغ آغاز می شود و با شروع دوره بزرگسالی خاتمه می یابد.

برنامه واکسیناسیون به منظور پیشگیری از بیماریهای خطرناک تهیه شده است

هنگامی که دندان های آسیاب عقب کودک در آمدند (در حدود۱۸ ماهگی)، می‌توانید ازمسواک کودک با فرچه نایلونی نرم استفاده کنید.

مهم‌ترین عامل تاثیرگذار در قد نهایی یک کودک، پدر و مادر او هستند. به عبارتی از یک پدر و مادر قد بلند، فرزند بلندقدی زاده می‌شود و عکس آن نیز درباره زوج‌های کوتاه قامت صادق است. ما می‌توانیم با دانستن قد پدر و مادر یک کودک، قد نهایی او را حدس بزنیم. بسیاری از والدین از این که کودکشان در میان هم سن و سالان خود کوتاه‌تر است، نگران می‌شوند و به پزشک مراجعه می‌کنند.‌

فشار و استرس برای داشتن عملکرد تحصیلی بهتر، برتری در رشته ورزشی و سایر فعالیت‌ها می‌تواند باعث شود بسیاری از کودکان و نوجوانان به عارضه فشار خون بالا مبتلا شوند. این وضعیتی است که در آن فشار خون ثبت شده بالاتر از مقدار متوسط ​​مورد انتظار برای یک سن خاص است.

یک ویروس شناس مطرح کرد؛

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره موارد غیر عادی ابتلای کودکان به هپاتیت و ارتباط آن با واکسن کرونا، توضیحاتی ارائه داد.

آنتی‌بیوتیک‌ها روی ویروس‌هایی که باعث سرماخوردگی و یا آبریزش بینی می‌شوند، اثر ندارند.

خوراندن دارو به کودکان به خصوص در سنین زیر یک سال مشکل است چون در این سنین رفلکس بلع قوی است که با مقادیر کمی از قطره یا شربت هم ممکن است کودک تمام دارو و حتی شیری که خورده را بالا بیاورد.

گزارش نگران کننده محققان؛

یک گزارش جدید نشان می دهد که نزدیک به ۲۰۰ کودک در اروپا و آمریکا به علت ناشناخته به هپاتیت حاد مبتلا شده اند.

تا به‌ حال براساس دستور پزشک، کودکتان را برای تزریق واکسن به مراکز بهداشتی برده‌اید اما خوب است چند نکته را درباره ایمن‌سازی کودکان بدانید...

برای مراقبت و تقویت از ناخن کودکان، تا یک سنینی والدین کمک آن ها می کنند. اما از سنین 9 یا 10 سالگی باید مراقبت و تقویت از ناخن کودکان را به آن ها آموزش بدهیم تا خوشان این کارها را انجام بدهند. برای آموزش به کودکان در ادامه با ما همراه باشید.

شیوع جهانی بیماری هپاتیت حاد کودکان به آسیا و کانادا نیز گسترش یافته است.

بیشتر والدین دوست دارند فرزند قد بلند و نیرومندی داشته باشند ، زیرا به طور گسترده به عنوان نشانه سلامتی قلمداد می شود. ژنها بیشترین حرف را در تعیین قد کودک دارند - با این حال ، تنها عامل تأثیرگذار بر آن نیست.

عفونت گوش یکی از شایع ترین عفونت هایی است که در دوران شیر خوارگی بروز می کند و علل میکروبی (عفونی) و غیر میکروبی دارد.

فوق تخصص عفونی مطرح کرد؛

یک فوق تخصص بیماری های عفونی با هشدار نسبت به عارضه های بیماری سرخک گفت: چنانچه مبتلایان به سرخک تحت درمان قرار نگیرند با عارضه های متعدد ناشی از این بیماری مواجه خواهند شد.