میراث فرهنگی

فریبا نادری چند سال پس از آشنایی با مسعود رسام که 27 سال از او بزرگتر بود ازدواج می کند.

رئیس کاخ سعد آباد از اجاره ۳۰ میلیون تومانی فضای باز کاخ برای هر شب اجرای یک کنسرت-نمایش خبر داد و گفت: رقم اجاره برای واگذاری زمین توسط کارشناس دادگستری تعیین شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان تهران می‌گوید:‌ مجوزی برای تخریب خانه تاریخی کوچه بخارا در خیابان سپهسالار صادر نشده است.

فرمانده انتظامی مازندران از کشف بیش از ۱۰۰ قطعه شیء تاریخی با قدمت ۵ هزار ساله در شهرستان چالوس خبر داد.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی البرز گفت: با شرایط تورمی امروز به نظر می‌رسد با ۸۵ میلیارد تومان هم نتوان مرمت کاخ مروارید را تمام کرد.

مردی در لباس یک پیرزن در موزه لوور بر روی نقاشی معروف مونالیزا اثر «لئوناردو داوینچی» کیک مالید.

سرپرست برنامه لایه‌نگاری «تپه اهرنجان» از کشف چهار گور مربوط به دوره مس و سنگ در کف خانه‌های روستایی خبر داد.

معاون میراث‌فرهنگی کشور گفت: تاکنون فهرست بلندی‌ از میراث ملموس و ناملموس دفاع مقدس را از جمله انگشتر شهید قاسم سلیمانی و یادمان دهلاویه سردار مصطفی چمران را ثبت کردیم.

توسط یگان حفاظت از میراث فرهنگی انجام شد

فرمانده یگان حفاظت از میراث فرهنگی از توقیف ۵ هزار دستگاه فلزیاب خبر داد و گفت: قوانین تنها به ما اجازه توقیف و برخورد با خرید و فروش این دستگاهها را می دهد.

سرپرست مدیریت بافت و بناهای تاریخی شهر تهران از آغاز صدور پروانه مرمت برای بناهای ارزشمند و تاریخی خبر داد و گفت: مصوبه "فرآیند صدور پروانه مرمت و بهره برداری از بناهای تاریخی و ارزشمند شهر تهران" موجب ایجاد انگیزه برای مرمت و حفظ بناهای تاریخی و دارای ارزش و جلوگیری از تخریب این بناها، می شود.

در اولین نشست خبری وزیر میراث و گردشگری مطرح شد

عزت‌الله ضرغامی با اشاره به برخی سانسورهای تاریخی، درباره حفاری‌های غیرمجاز و کوچک‌سازی حریم آثار تاریخی و چاه‌زنی در پاسارگاد و ممنوعیت نصب تابلو در مسیر تخت‌جمشید، همچنین ایران‌هراسی و جام‌جهانی توضیحاتی داد. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از برگزاری دوباره همایش چهره‌های ماندگار نیز خبر داد.

عزت‌الله ضرغامی از ارائه گزارش به رییس‌جمهور برای رفع محدودیت‌های یگان حفاظت میراث فرهنگی و موافقت ریاست جمهوری با حل مشکل پرداخت حقوق کارکنان پایگاه‌های میراث فرهنگی خبر داد و از گزارش‌های برخی مسؤولان و نمایندگان مجلس درباره گنج و گنج‌یابی سخن گفت.

فرمانده یگان حفاظت از میراث فرهنگی از جریمه سه برابری برای توقیف دستگاه فلزیاب خبر داد و گفت: ارزش هر دستگاه فلزیاب هر اندازه که باشد و توقیف شود جریمه آن سه برابر خواهد شد.

همزمان با آغاز هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه‌ها بازدید از برج میلاد به عنوان یکی از اماکن فرهنگی و گردشگری ایران به مدت چهار روز رایگان است.

بازدید از موزه‌ها در روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت‌ماه همزمان با روز جهانی موزه رایگان است.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی عصر دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه بیش از ۱۸۰ دقیقه میزبان هفت نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بود.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: در طرح استفاده بهینه از اشیای باستانی به دنبال پیش‌بینی سازوکاری هستیم که دارندگان این آثار بتوانند آن را به دولت بفروشند.

وزیر فرهنگ لبنان در بازدید از موزه ملی ایران:

وزیر فرهنگ جمهوری لبنان از موزه ملی ایران بازدید کرد و از وجود مشابهِ سرستون هخامنشی در موزه ملی لبنان خبر داد.

سردیس باستانی که از یک فروشگاه خریداری شده بود در یک موزه به نمایش گذاشته می‌شود.

یک باستان‌شناس تازه‌کار موفق شد مجموعه‌ای عظیم از سکه‌های باستانی رومی را در سوئیس کشف کند.