گردشگری

معاون اداره‌کل میراث فرهنگی خراسان رضوی خبر داد؛

از یکشنبه ۱۸ اردیبهشت انجام می شود؛

عضو ستاد جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در کیش:

در دیدار سفیر عراق و رییس حج و زیارت مطرح شد

در نشست مسؤلان حج ایران و نیجریه مطرح شد

گردشگران و اتباع ۹۸ کشور، از جمله ایران از روز جمعه ۲۰ خردادماه با شرط و شروط اجازه بازگشت به ژاپن را خواهند داشت.

با توجه به اینکه تنها یک هفته تا آغاز عملیات اعزام زائران حج تمتع سال جاری به عربستان باقی مانده، ظرفیت برخی کاروان‌ها هنوز تکمیل نشده و حتی تعداد انصرافی‌ها به 744 نفر رسیده است.

ضرغامی خبر داد

وزیر میراث فرهنگی با اشاره به تعریف پروژه های متعدد گردشگری گفت: گردشگری زمینی بین ایران - تاجیکستان راه اندازی می شود.

نماینده ولی فقیه در امور حج نسبت به افزایش بی‌رویه و ناپایدار هزینه‌های حج شدیداً معترض شد و رییس سازمان حج و زیارت نیز از ارسال نامه اعتراض‌آمیز ایران و دیگر کشورها به عربستان خبر داد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: با توجه به تغییرات ارز و اینکه برخی از متقاضیان قسط دوم خود را پرداخت نکرده اند ، سال آینده حج تمتع دو نرخی خواهد شد.

رئیس سابق پژوهشکده حج به انتقاد حجت‌الاسلام حسینی قمی نسبت به ساختمان 14 طبقه سازمان حج و زیارت واکنش نشان داد و گفت: ای کاش فرصت می‌کردید قبل از افاضات و بحث از خلاف رویه و سیره امام (ره) چند دقیقه‌ای پرس و جو می‌کردید.

زائران حج تمتع سال جاری مجاز به حمل یک چمدان بزرگ و یک چمدان کوچک یا ساک طبقاتی زیپ‌دار بدون چرخ هر کدام به وزن ۲۰ کیلوگرم هستند. همچنین حمل هر گونه گالن آب به داخل هواپیما ممنوع است.

ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات از آغاز ثبت‌نام و صدور پروانه موکب‌داری اربعین ۱۴۰۱ خبر داد.

عربستان امسال با اعمال کاهش سهمیه کشورها و تعداد حجاج، امکانات در ایام تشریق را بهبود و فضای اختصاص یافته به هر زائر را در چادرها دو برابر کرد.

ایتالیا تمام محدودیت‌های کرونا برای سفر اتباع خارجی از جمله ایرانی‌ها را به این کشور لغو کرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اصلی‌ترین دلیل افزایش هزینه حج را نوسان قیمت ارز دانست و درباره دیگر دلایل این گرانی توضیح داد.

به پیشنهاد سازمان حج و زیارت و موافقت بانک مرکزی، میزان ارز تخصیصی به هر زائر حج تمتع ۱۴۰۱ از ۲۰۰ یورو به ۵۰۰ یورو ، با نرخ بازار متشکل افزایش یافت.

سازمان حج و زیارت با اشاره به اقدام عربستان برای افزایش هزینه‌های حج به بیش از ۳۰۰ درصد، درباره تغییر قیمت حج زائران ایرانی توضیحاتی داد و از آن‌ها خواست مابه‌التفاوت هزینه سفر حج را پرداخت کنند.

در حالی که هر ساله تزریق واکسن مننژیت برای زائران خانه خدا به صورت رایگان انجام می‌شد، اکنون زائران برخی از کاروان‌ها برای تزریق این واکسن 500 هزار تومان پرداخت کرده‌اند.

معاون گردشگری شرایط صدور ویزای ایران را برای شرکت‌کنندگان در جام‌جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر که قصد سفر به ایران را دارند، تشریح کرد.

هرج و مرج در قیمت هتل‌ها؛

قیمت یک شب اقامت در هتل‌های ایران به ۲۰۰ یورو، معادل حدود شش میلیون تومان رسید.

پوشش بیمه‌ای زائران حج تمتع 1401 در حالی اعلام شد که میزان تعهدات آن با تلاش دست اندرکاران حج و زیارت، نسبت به سال 98 افزایش یافته است.

در حالی که کشورهای اسلامی در حال برنامه‌ریزی برای اعزام زائران حج تمتع به سرزمین وحی هستند، عربستان هزینه حج تمتع را دوباره افزایش داد و کشورها را ملزم به پرداخت هزینه اضافه قبل از تشرف به حج تمتع کرد.

در حالی که سازمان حج و زیارت سفر یک هفته‌ای به سوریه را به کمتر از ۱۰ میلیون تومان رسانده، بلیت ۲ طرفه به سوریه برای سفرهای انفرادی ۵۳۰ دلار یعنی بیش از ۱۵ میلیون تومان شده است.

در حالی که ۴۰ روز تا آغاز رسمی مناسک حج تمتع ۱۴۴۳ باقی مانده، چادرهای عرفات و منا برای بیتونه زائران خانه خدا و انجام مناسک حج تمتع آماده شده است.